На подручју општине Фоча појавила се болест плавог језика код оваца, од које је обољело више од 100 грла.
Фочански ветеринар Слободан Крунић каже да је ријеч о вирусу који преносе комарци, а чему су погодовале временске прилике овог љета са великом влажношћу и спарином, те честим смјенама сунца и кише.
-Болест се препознаје по натеклим уснама, овца бали, безвољна је, има ранице по устима , не једе, а касније болест напада зглобове и папке, па животиња не може да се креће. Болест се лијечи антибиотицима, а уколико се на вријеме не почне терапија постоји вјероватноћа угинућа оваца-рекао је Крунић.
Он је напоменуо да је потребно да се власници оваца, чим уоче симптоме болести, јаве ветеринару, те да се смртност од ове болести креће у процентима од 2 до 30 одсто од броја обољелих грла.
-У мањим стадима смо регистровали по пар обољелих грла, а у стадима од 150 оваца има и по 20 заражених-навео је Крунић.
У Канцеларији за ветеринарство БиХ, чији су представници данас боравили у Фочи због формирања Заједничког центра за контролу болести квргаве коже говеда, кажу да нису били упознати да се појавила болест плавог језика.
-Нисмо имали ту информацију, иако су сви обавезни- лабораторија, надлежна ентитеска тијела, као и ветеринарска служба у општини да нас обавијесте о болести, а ми смо дужно да то пријавимо надлежном тијелу ЕУ. Контактираћемо лабораторију, која је радила узорке и ако то буде потврђено, овај Заједнички центар имаће задатак и сузбијање болести плавог језика-рекао је директор Канцеларије за ветеринарство БиХ, Љубомир Калаба.
Он је напоменуо да ова болест, као и болест квргаве коже, не прелази на људе, али да изазива велику економску штету.
На састанку у Фочи, којем су присуствовали и представници Граничне полиције БиХ, локалне управе, Цивилне заштите, општинског Удружење пољопривредника, речено је да у БиХ још није забиљежен ниједан случај болести квргаве коже, која се појавила у Црној Гори, те да је припремљена одлука о забрани транспорта стоке.
-За доношење одлуке о успостављању угроженог подручја чекамо сагласности од надлежних тијела ентитета, а са вакцинацијом ће се почети у оном моменту када се појави први позитиван случај обољења квргаве коже-рекао је Калаба.
Он је објаснио да ће се средства за набавку вакцине против квргаве коже обезбиједити из донаторских средстава, а сточаре из граничног појаса према Црној Гори, којима ће бити подијељени информативни леци, позвао је да све сумњиве случајеве обавезно пријаве ветеринарима.
Најављеном одлуком биће забрањен и увоз меса, изузев у конзервама, али и преношење домаћег млијека, сира и кајмака из Црне Горе, који се продају на пијацама у БиХ.