НАЦРТ БУЏЕТА УПУЋЕН У ЈАВНУ РАСПРАВУ

Одборници Скупштине општине Фоча усвојили су, већином гласова, нацрт буџета општине Фоча у износу од 12.110.000 КМ и упутили га у јавну расправу.

Планирано је да ће порески приходи идуће године износити 7.010.000 КМ, непорески приходи 2.850.000, а остатак су грантови и трансфери.

Када су у питању инвестиције, предвиђена је ставка од 260.000 КМ за наставак обнове моста на Дрини, те 100.000 марака за завршетак пута уз ријеку Тару, док је за асфалтирање локалних путева нацртом предвиђено 300.000 марака, што је за 100.000 мање у односу на претходну годину.

За субвенције запошљавању приправника планирано је 190.000 марака, а за развој пољопривреде 100.000 марака.

Нацрт буџета подржали су одборници СНСД-а, ДНС-а, СДА и СП-а, док су уздржани били одборници НДП-а, СДС-а и ПДП-а.

Одборници су претходно већином гласова усвојили и нацрт ребаланса буџета општине Фоча за ову годину који је за 200.000 КМ већи у односу на ребаланс из јуна ове године и износи 12.810.000 КМ.

Потреба за ребаланс јавила се због интензивирања обнове примарног водовода, па је потребно издвојити 200.000 КМ за ПДВ, а та средства Пореска управа Српске вратиће општини.

Одборници опозиције највише примједби имали су на смањење субвенција за запошљавање приправника-волонтера и лица из вишечланих породица у којима нико не ради, са 150.000 на 60.000 марака, сматрајући да се та средства требају утрошити, али и буџетом за наредну годину изузетно повећати.

Начелник општинског Одјељења за финансије, Мирјана Давидовић, рекла је да је запослен предвиђени број приправника, али да сва средства нису утрошена, јер је одређени број приправника то право остварио путем конкурса Владе Републике Српске.

Одборник СДС-а Душан Бодирога, у оквиру тачке дневног реда инцијативе одборника, предложио је да се једна улица или Дом здравља у Фочи назову по чувеном фочанском хирургу Ристу Јеремићу, првом хирургу у БиХ и једном од оснивача Соколског друштва у БиХ.